Szpital Miejski w Rabce-Zdroju realizuje program bezpłatnych badań kolonoskopowych jako profilaktyka raka jelita grubego, w ramach realizacji projektu "Umów się na kolonoskopię – 20 minut, które ratuje życie" realizowanego ze środków Unii Europejskiej

W obecnej chwili trzeba stawiać na edukację i uświadamianie pacjentów w jakim celu jest wykonywanie badania kolonoskopowego, że to nie jest nic strasznego, że badanie nie musi boleć a pacjent nie musi odczuwać dyskomfortu czy wstydu gdyż może wykonać badanie w znieczuleniu.

Zapraszamy wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny, osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego oraz osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.

Program obejmuje osoby mieszkające, uczące się lub pracujące na terenie powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego oraz gorlickiego.

Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu 512 282 822. Badania będą przeprowadzone w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju, ul. Słoneczna 3.