Szanowni Państwo,

Szpital Miejski w Rabce-Zdrój zgodnie z zaleceniami wojewody podjął się stworzenia oddziału zajmującego się pacjentami z Covid-19. Początkowo uruchomiliśmy 18 łóżek, od 16 listopada zwiększamy liczbę łóżek do 30 (w tym 2 łóżka respiratorowe). Nasz szpital cały czas zajmuje się 45 pacjentami najbardziej narażonymi na powikłania, czyli osobami przebywającymi w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Oddziale Paliatywnym.

Infekcja Covid-19 dla osób obciążonych chorobami współistniejącymi to olbrzymi ryzyko rozwinięcia niewydolności oddechowej, konieczności intubacji i prowadzenia zastępczej wentylacji mechanicznej. Miejsc na Oddziałach Intensywnej Terapii w Małopolsce praktycznie nie ma.

Chcąc zapobiegać tej sytuacji najlepszym możliwym rozwiązaniem, które może uratować pacjentów przed respiratorem jest włączenie terapii tlenowej wysokoprzepływowej. Sprzęt umożliwia komfortowe podawanie odpowiednio stężonego tlenu i nawilżonej mieszanki oddechowej w szerokim zakresie przepływów. Cena jednego zestawu wraz z dodatkowym osprzętem to 20 tysięcy zł.
Im więcej zestawów zakupimy, tym większą ilość pacjentów będziemy w stanie uchronić przed koniecznością wentylacji mechanicznej przy użyciu respiratora.

Oczywiście staramy się o dodatkowe środki celem zakupy tych urządzeń. Zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wpłaty darowizn celowych na zakup tych urządzeń. To nie będą zmarnowane pieniądze. W przyszłości, jeżeli tylko sytuacja epidemiologiczna się unormuje, wykorzystamy je dla pacjentów na naszych oddziałach lub po zabiegach operacyjnych.

Numer konta: 26 1130 1150 0012 1289 1820 0002

Z góry dziękuję,