Profilaktyka ratuje życie, dlatego przypominamy o możliwości skorzystania z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym. Na badanie zapraszamy mieszkańców oraz osoby pracujące na terenie powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego i gorlickiego.

Centrum Medyczne Skopia we współpracy z przychodnią Gastromed w Zakopanem oraz ze Szpitalem Miejskim w Rabce-Zdrój, realizują program badań przesiewowych raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest bardzo niebezpieczny, ponieważ jego rozwój często przebiega bezobjawowo, a pacjent nie zdaje sobie sprawy, że jest chory. Dlatego też nowotwór ten nazywany jest „cichym zabójcą”. W Polsce na raka jelita grubego umiera rocznie prawie 11 tysięcy osób. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia i całkowity powrót do zdrowia, dlatego profilaktyka jest tak ważna.

Wskazania do wykonania badania:

• wiek powyżej 40 lat
  • podejrzenie raka jelita grubego lub obciążenie rodzinne (krewny pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego)
  • podejrzenie chorób zapalnych jelit, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna
  • podejrzenie polipów
  • przewlekła biegunka
  • nagła, nieuzasadniona utrata masy ciała
  • zaparcia
  • krwawienia z dolnego odcinka układu pokarmowego

Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym jest badaniem całkowicie bezbolesnym i trwa zaledwie 20 minut.

Kto może skorzystać z programu?

• osoba w wieku 60-65 lat
  • osoba w wieku 40-49 lat posiadająca krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • osoba w wieku 25-39 lat posiadająca zaświadczenie z poradni genetycznej o przynależności do rodzinnego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością
  • osoba, która w ciągu 10 ostatnich lat nie wykonywała badania kolonoskopowego w ramach NFZ lub badań przesiewowych